2. El Klima Alım Satım

Ptesi - C.tesi - 09:00 - 19:00

Hemen Arayın

0532 371 68 62

Hemen Arayın
Klima Al-Sat

Klimanın Tarihi

Klima Tarihi

Milattan sonra 1500’lü yıllarda Leonard da Vinci, Milano dükü olan patronunun hanımının odasını soğutmak için, su ile çalışan bazen’de köleler tarafından çevrilen ilk fanı yapmıştır. Bu, belki de kapalı bir mekanın koşullarım otomatik olarak değiştirmek için ilk girişimdir.

Benzer bir cihaz olan tavandan asılı yelpaze Hindistan’da yıllarca önce kullanılmıştır. Başlangıçta uç kısmından iple bağlı ve insan gücü ile hareket ettirilirken daha sonra makine kullanılmıştır. Her ne kadar, bunlar günümüzde çok ilkel ve gülünç bulunsa bile, bugün insanların yaşadıkları ortamın havasını kontrol etme çabalarındaki, kat etmiş oldukları aşamayı çok iyi bir şekilde özetlemektedir.

19. Yüzyıldan sonra vantilasyon ve merkezi ısıtma sanatı büyük bir aşama kaydetmiştir. Fanların, kazanların, radyatörlerin icadı ile bu işlemler hemen kabul görmüş ve yaygınlaşmıştır. 1844 yılında Amerika’da Apalachicola Deniz Hastanesi Müdürü John Gorrie, ilk soğutma makinesi projesini anlatarak 1851 yılına kadar 8080 hastanın bağışı ile dünyadaki ilk endüstriyel tip soğutma/klima makinesi icadını gerçekleştirmiştir.

Gorrie’nin bu makinesi tüm dünyada kabul görmüştür. 1880 yılma dek Gorrie’nin makinesinde bir dizi iyileştirmeler yapılmış ve Pistonlu Kompresörün bulunması ile yeni yeni buz makineleri, et paketleme, balık işleme makineleri soğutma, endüstriye tamamen yerleşmiştir. Bütün bu gelişmelerin ardından Amerika’da soğutma mühendisliği profesyonel bir mühendislik olarak kabul edilmiş ve 1904 yılında 70 üyesi ile ASRE (Amerikan Soğutma Mühendisleri Birliği) şekillenmiştir. Klimanın gerçek babasının 1876-1950 yılları arasında yaşamış olan Willis H. Carrier’in olduğu, bugün bu sektördeki birçok profesyonel ve tarihçi tarafından kabul edilmektedir.

Leave a Comment

2. El Klima alın, satın.

Hemen bizimle iletişime geçerek en uygun teklifi alabilirsiniz.

Hemen Ara